Beszélgetés Ágnessel a Czanadombház tulajdonosával
Nikos 2005.07.24. 19:38
A faluról és a faluban lévő szálláslehetőségről és látnivalókról, Kovács Ágnest, a Czanadomb Vendégház tulajdonosát kérdeztem.
Cserkút a falusi túrizmus gyöngyszeme
Létezik Magyarországon az ország mediterrán területén a Mecsekben a Jakab hegy lábánál egy kis település Cserkút. Történelme a feltételezések szerint még a magyarok honfoglalásának, Kárpát-medencei bejövetelének időszakához fűződik. Első írásos emléke azonban 1291-bõl származik. Amely, a Cherkuth néven említett falu nemesembereiről egy per tanúiként szól. A XIV. században már önálló plébániával is rendelkezett a település. A török uralom esztendőiből az adózás nyilvántartása révén maradtak fenn írásos bizonyítékok, 1565-ben például 6, 1582-ben, pedig már 11 háztól szedtek adót az oszmán defterdárok. A három cserkúti jobbágy lelek után 50-50 dénár volt a summa. A gazdasági növekedés eredményeként a XIX. század második felében már, mint egy 400-an lakták a falut, amelyben a középkortól egészen századunk derekáig tartott fenn birtokot a pécsi káptalan. Szülötteit a kezdetektől 'színmagyarnak' tudják. Kissé bővebben is érdemes kitérnünk templomára: a cserkúti katolikus plébánia a XIII. században íródott pápai okmányban már szerepel. Az ősi szokásoknak megfelelően kelet-nyugati irányban tájolt, egyhajós, dongaboltozatú templom belsejében félköríves szentélyt őriz. Nyeregtetővel borított fala nyugati oromzatából bújik ki süvegtetős tornya. Amelyen nincs és nem is volt ajtó. Az épület déli falából nyílik a félköríves, szerény párkányzattal védett, hajdan mindkét oldaláról freskókkal díszített bejárat. A templom-hajó áttöretlen északi falán hosszúkás, téglalap alakú szelvényen a tizenkét apostolt bizánci stílusban ábrázoló freskó látható. A pazarul díszített télköríves szentély alján bordó alapszínű drapériát, fölötte jobboldalán feltételezhetően az első három magyar szentet, Istvánt, Lászlót és Imrét, baloldalán, pedig a magyar női szenteket ábrázolhatta a freskó. A török uralom időszakában sajnálatos módon súlyosan sérültek ezek a falrészek, amelyeknek így festményei is áldozatául estek.
A faluról és a faluban lévő szálláslehetőségről és látnivalókról, Kovács Ágnest a Czanadomb Vendégház tulajdonosát kérdeztem.
Ágnes , ha a látogató Pécset elhagyja és a 204-206-os km-t jelző tábla között, lekanyarodik jobbra, és Cserkút felé veszi az irányt, és Önhöz becsengetne, mit javasolna, hogy mit nézzen meg a faluban?
Az első kérdésére azt válaszolnám, ha mondjuk valaki bejön Cserkútra valaki, és szeretné itt eltölteni a szabadságát, vagy pihenő idejét, akkor elsőként ajánlanám a mi vendégházunkat, ami négy napraforgós minősítést kapott. Mi már kilenc éve foglalkozunk falusi turizmussal, és amit mi nyújtunk az egy virágos, csendes kis nyugodt faluban, teljes kikapcsolódás a Jakab hegy tövében. Ajánljuk azoknak, akik mondjuk bakancsos turisták, családok, akik üdülni szeretnének, gyerekkel, aztán baráti társaságok, akik szeretnek esetleg nagyokat kirándulni, esetleg szeretnek grillezni, vagy akiket érdekel Pécs , a világörökség része, akiket érdekel Orrfű , Abaliget itt a környéken, vagy a szigetvári termálfürdő, vagy Harkány és ezek a látnivalók nincsenek messze tőlünk, Pécs 4 km Orrfű 15 km, Harkány, pedig 26 km. Itt helyben, pedig Cserkúton tényleg az Árpád kori templom a legjelentősebb látnivaló és ezen kívül ajánlanám a Czanadombot. A Czanadomb egy természetvédelmi terület itt a falu szélén, erről is kapta a nevét a négy napraforgó minősítést kapott vendégházunk is.
Ágnes , Czanadomb magánbirtok, vagy esetleg a falu tulajdona. Ezt azért is kérdezem, mert a környéke nagyon szépen rendbe tartott terület.
Magánkézben van, a privatizáció során magánkézbe került, de a tulajdonos nem használja, ezért a falu lakói, használják, és társadalmi munkában tisztítják, és nagyon szép a kilátás innét a falura, illetve a környékre. Télen lehet itt szánkózni, nyáron a turisták felmennek, innét csodálják a meseszép panorámát. Innét lehet látni egy kis tavat is, ez a falu horgásztava, ezen kívül itt van egy Uniós szabályoknak is tökéletesen megfelelő kis játszóterünk a gyerekeknek. Nyáron itt játszanak a falu gyerekei az ide látogató gyerekekkel.
Úgy tudom, hogy az Önök vendégeinek, tudnak programokat is kínálni itt Cserkúton és a környéken.
Igen, ez valóban így van, programokat állítottunk össze a vendégeink részére, és ebből néhányat meg is említenék most Önnek. –Idegenvezetés Pécs belvárosában, -borkóstoló, rétes sütés, kemencés pogácsasütés, helyi ízek bográcsból, csipkeverési bemutató a szomszéd faluban. Ilyen programokat tudunk kínálni vendégeinknek. Sőt az idei évtől kezdődik, június 15 és augusztus 31 között igazából a szabadságolások időszaka, így a faluban több vendégház, ingyenes kézműves foglalkozásokat szervez a vendégek részére, bizonyos vendégszám és lefoglalt éjszaka után, ez minimum, 4 fő és lefoglalt öt éjszaka. Nem csak a mi vendégházunk, hanem több vendégház kedveskedik ezzel a szolgáltatással a vendégei részére. Cserkútról még annyit kell tudni, hogy már több mint tíz éve foglalkoznak itt falusi turizmussal, jelenleg tíz vendégház 100 vendégággyal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy akár csoportokat is tudunk fogadni és ezeket a csoportokat akár több vendégházban is eltudjuk helyezni.
Ahogy a Petőfi utcán sétálunk, már messziről kitűnik az Ön vendégháza. Ágnes Asszony, mit tud nyújtani a vendégnek ez a ház?
Ezt a házat úgy próbáltuk berendezni, hogy, igazi falusi stílust képviseljen a vendégek számára. Az itt megszálló vendéget XX. Század eleji bútorok fogadják a szobákban és a tágas nappalijában. A vendégházunk tíz főt képes befogadni, 3 fürdőszobája van, komplett felszerelt konyhával, hűtőszekrényekkel, mikrohullámú sütővel, minden szobában televízióval. A kertünkben lehet grillezni, bográcsozni, és van a házunknak egy nagyon aranyos kis látványtava, ahol teknősök és más egyéb kis vízi állatok laknak. Házunkból, nagyon szép panoráma kápráztatja el az idelátogatót, hiszen a Jakabhegy lábánál található a vendégházunk. Házunkban már félpanziós ellátást is lehet igényelni. A háztól 50 m kell csupán sétálni, ahol nagyon finom helyi és magyaros ételekkel várják a vendégeinket.
Ágnes , aki cserkúton jár, találkozik ezzel a két névvel, hogy Csöpike és Pista bácsi. Mondana nekünk erről a két emberről valamit?
Igen, ezt a két nevet minden vendégünknek elmondjuk. Nos Pista bácsiék az Alpesi pihenőben készítik a legfinomabb helyi és Szerb, illetve Horvát ételeket. Ők képviselik a környéken a szláv konyha ízeit, hiszen Pista bácsi a szomszédos ország, akkor még jugoszláviai gyökerekkel büszkélkedhet. Azt is mindig elmondom vendégeinknek, ha Pista bácsit meglátogatják, okvetlenül kóstolják meg az ágyas pálinkát, amit nektek is volt alkalmatok egy kellemes ebéd előtt megkóstolnotok.
Nikos-Boti Attila
Újságíró
|